Piros fekete kompozíció

Piros fekete kompozíció - Régikönyvek
Piros fekete kompozíció - Régikönyvek Piros fekete kompozíció - Régikönyvek Piros fekete kompozíció - Régikönyvek Piros fekete kompozíció - Régikönyvek

50,4x34 cm. Szitanyomat, papír. J.b.l.: Bánszky Pálnak, J.k.l.: 27/100, J.j.l.:Hincz Gy. Hincz Gyula (1904 – 1986): A Képzőművészeti Főiskolán 1922-1929 között Rudnay Gyula és Vaszary János tanítványa volt. Rados Ernő gyűjtő és műkereskedő támogatásával 1926-ban tanulmányúton járt a Velencei Beinnáén, illetve Párizsban. Míg előbbin az olasz futuristák és az orosz konstruktivisták műveit tanulmányozhatta, addig Párizsban a Rosenberg-gyűjteményben eredetiben láthatta Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris kubista alkotásait, illetve Fernand Léger purista és Joan Miró szürrealista műveit. Ekkor ismerte meg André Breton A szürrealizmus első kiáltványa című manifesztumát is. 1928-ban Berlinben megismerkedett Herwarth Waldennel, aki a következő évben, Moholy-Nagy László társaságában kiállította műveit a Sturm Galériában. Budapesten rendszeresen részt vett a KUT és az UME kiállításain. 1930-1931 között a római Collegium Hungaricum ösztöndíjasa volt. 1943-ban Erdélyben dolgozott. 1946-1949 között az Iparművészeti Főiskola tanára, majd 1958-1963 között igazgatója volt. Közben a Képzőművészeti Főiskolán is oktatott. A Képzőművészeti Főiskolán számos jeles tanítvány került ki keze alól, köztük Meggyes László festőművész, Gácsi Mihály grafikusművész, Kass János grafikus- és szobrászművész, Reich Károly grafikusművész, Gyémánt László festőművész. Számos monumentális megbízásnak tett eleget. Az 1950-es évektől gyakori kiállítója volt a Műcsarnokban megrendezésre kerülő Magyar Képzőművészeti Kiállításoknak is, grafikáival, illlusztrációival és gobelinjeivel pedig rendszeresen szerepelt a magyar művészetet propagáló nemzetközi csoportos bemutatókon az 1960-as és 1970-es évek folyamán. Rendszeres kiállítója volt a Velencei Biennálé magyar pavilonjának is, csoportos bemutatókon szerepelt 1942-ben, 1958-ban, 1960-ban és 1966-ban, míg 1970-ben Somogyi Józseffel közösen nagyszabású anyaggal képviselte Magyarországot a nemzetközi bemutatón. Nemcsak festményeket és rézkarcokat, hanem könyvillusztrációkat, szobrokat is készített, valamint üvegmozaikot, kerámiát, gobelint is tervezett. Kossuth- és kétszeres Munkácsy Mihály-díjas magyar festő, grafikus és iparművész, érdemes és kiváló művész.

HINCZ Gyula (1904–1986)
Szélesség: 34.00cm, Magasság: 50.40cm