Homiliarus doctorum

Homiliarus doctorum - Régikönyvek
Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek Homiliarus doctorum - Régikönyvek

Homilie doctoru[m] ecclesiasticoru[m] in euangelia dominicalia : ac temporanea una cum sermonibus erqatissimis in unu[m] redacta codice[m] iussu diui Caroli magni imperatoris semper Augusti: opera et ingenio venerabilis Christi professoris Alchuini: cuius eiusdem inseruntur tres libri ioserti atq[ue] acuti de sacrosancta trinitate ad eunde[m] Carolu[m]: omnia tersissime impressa: docte recognita: sententijs ac sacre scripture testimonijs marginatim illustrata. Alkuin; Campester; Johann Clein. Lugduni : per Joannem Clein, M. ccccc.xx.[1520] Homilie Preclaroru[m] doctoru[m] in euangelia festiua: vna com sermonibus exquisitissimis in sanctoru[m] p[rae]conia a solertissimo doctore Alchuino Diui Caroli magni Asecretis: eiusde[m] Jmperatoris semper Augusti iussu in vnu[m] studiose aceruate volumen : nouissime adamussim recognite: insignibusq[ue] sente[n]tijs & sacre scripture testimonijs marginatim & innumerato illustrate. Alcuinus, Flaccus (735-804); Paulus (720-799); Campester, Lambertus. Alcuin vagy Albinus (angolul Eahlwine), (Eboracum (ma York), 735 – Tours, 804) angol teológus. A nevét néha Alchuine-nak írta, Nagy Károly udvarában Albinus Flaccusnak nevezték – ez talán hízelgő utalás volt Horatiusra. Paulus diakónus (latinosan Paulus Diaconus, 725 körül – 799) latin nyelven író középkori longobárd származású szerzetes. Születési neve szerint Paulus Warnefridus. 1520. [286] p.; [138] p. 18. századi bordázott gerincű, keretmintás, vaknyomásos bőrkötésben. Iniciáléi és tördelése hamisítatlan 16. század eleji stílusban. Nagyon ritka, valódi gyűjtői példány.

A kötéstáblák kissé kopottak. Az első rész címlapja hiányzik! A kötés sérült, enyhén meglazult, néhány lap-lapív kijár. Korához képest jó állapotban, szép példány.
1520
egészbőr
286 + 138
latin
Szélesség: 19.50cm, Magasság: 28.50cm