Tréfa

Sarte egy nyilatkozatában kijelentette, hogy a század nagy regénye a szocializmus országaiban fog megszületni. Amikor Kundera könyve 1967-ben napvilágot látott a csehszlovák kritika e feltevés jogosságának egyik jelét látta benne. Vajon igaza volt-e? A csehszlovák kritika véleménye mindenesetre egyöntetű volt abban is, hogy a regény az elmúlt húsz év bíráló szenvedélyében legkíméletlenebb, legőszintébb és legigényesebb ábrázolása. Kundera a már sokak által vállalt, de legfeljebb csak részleteiben teljesített feladatot matematikai szerkesztésű regénnyel oldotta meg. Az eseményeket négyen mondják el: Ludvík, a főhős, valamint két barátja és szeretője, vagyis életének három "koronatanúja". E párhuzamos elbeszélések, vallomások, belső monológok nyomában bontakozik ki a főhős és a kor több jellegzetes képviselőjének sorsa, a korszak torz vonásokban bővelkedő képe. Az apró részletek végletes kielemzésének módszere az események minden oldalról való megvilágítása, a "tanúvallomások" állandó szembesítése, az önmagában is érdekes cselekmények a legmodernebb irodalmi törekvések módszerével való elmondása teszik izgalmas olvasmánnyá.
- Fordítók:
- Rubin Péter
- Kiadó:
- Európa Könyvkiadó
- Kiadás éve:
- 1996
- Kiadás helye:
- Budapest
- Nyomda:
- Széchenyi Nyomda Kft.
- ISBN:
- 9630758679
- Kötés típusa:
- kemény papírkötés, kiadói borítóban
- Terjedelem:
- 362 oldal
- Nyelv:
- magyar
- Méret:
- Szélesség: 13.00cm, Magasság: 19.00cm
- Súly:
- 0.30kg
- Kategória:
Az Ön ajánlója
Vélemények a könyvről
Keserű, szomorú ez a tréfa, amolyan közép-kelet-európai. A regény történései során a szereplők fricskát adnak egymásnak, a történelem pedig a szereplőknek. Ki kit is szeret valójában? Az összekuszálódott érzelmek tragikomikusak.
Lenyűgöző a szerző rálátása az 50-es évek visszásságaira, élhetőnek nem nevezhető csehszlovák társadalmára, pedig az eltelt idő rövidsége nem segíthette Kunderát (1965-ben írta meg ezt a művét!).
Így indult Kundera... aki a XX. század világirodalma iránt érdeklődik, annak érdemes ismerni.