
(0 vélemény)
Jelenleg nem elérhető. Tájékoztató ár az utolsó ismert ár és az aktuálisan érvényes kedvezmény alapján: 1 200 Ft. Jegyezze elő, és elsőként értesítjük, ha újra rendelhető!
A Tinta Könyvkiadó a Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához sorozat XIX. köteteként Gecső Tamásnak A nyelvleírás lehetőségei és határai című munkáját adja közre. A monográfia címe a modern nyelvtudomány elméleti-módszertani alapvetésének fő kérdésére utal: a természetes nyelv adekvát leírása a társadalomtudományok vagy a természettudományok szférájába sorolható-e? A szerző amellett érvel, hogy a nyelvnek a langue értelmében való tudományos igényű és értékű leírása csak a természettudományok eszközeivel, módszereivel lehetséges. A mű második része a mai magyar nyelv leírásának néhány problémáját tárgyalja, így – többek között – a kvantorok, a topik, a kontrasztív topik, a fókusz és a tárgyas ragozás, valamint a kérdőszó és a hatókör összefüggéseiről olvashatunk elemzéseket. A szerző kísérletet tesz arra, hogy megvilágítsa a hová? és a honnan? reláció különbségének pszicholingvisztikai természetét. A harmadik részben a kontrasztivitás és a jelentésintegráció témakörében olvashatunk tanulmányokat. A Függelék, a nyelvészet, a műelemzés és a szövegkritika összefüggéseit mutatja be; ennek a résznek a társszerzője Glaser Judit. Itt olvasható először teljes terjedelmében Tamkó Sirató Károlynak a Dimenzionista Albuma, amely nélkülözhetetlen kordokumentuma a 20. század 30-as évei párizsi művészvilágának. A monográfiát ajánljuk nyelvészeknek, irodalommal foglalkozóknak egyaránt, mindazoknak, akik érdeklődnek a modern nyelvtudomány legújabb kutatásai iránt.
Mutass kevesebbet
| ISBN: | 9789639372603 |
|---|---|
| Sorozatcím: | Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához |
| Kiadó: | Tinta Könyvkiadó |
| Kiadás éve: | 2003 |
| Kiadás helye: | Budapest |
| Kötés típusa: | ragasztott papír |
| Terjedelem: | 223 |
| Nyelv: | magyar |
| Méret: | Szélesség: 17.00 cm, Magasság: 24.00 cm |
| Súly: | |
| Kategória: | Nyelvészet / Irodalom / Szépirodalom / Esszék, Tanulmányok, Publicisztika |
Az Ön ajánlója
Alkupontjait és hűségpontjait csak belépett felhasználóként írjuk jóvá. Csak könyvajánló esetén írjuk jóvá a jutalmakat.
Írjon ajánlót a könyvről, hogy mások is kedvet kapjanak az elolvasásához. Kérjük ne a könyv állapotáról és a kiszolgálásról írjon véleményt.
Vélemények a könyvről