
(0 vélemény)
Állapot
Készleten
Jó állapotú antikvár könyv
Központi raktár
25
hűségpont
Hogy működik az alku?
Az irodalomtörténetből ismert hat 17-18. századi katolikus szónok, egyházi író egy-egy prédikációs kötetéből vagy példatárából válogatott száz exemplumot tartalmazza ez a kötet. Az exemplumokat vagy példákat az egyházi szerzők a kereszténység első századaitól kezdve szívesen használták teológiai tételeik, vallásos erkölcsi tanításaik magyarázatára, bizonyítására. De sokszor ezekkel az apró, irodalmi értékű elbeszélésekkel csupán beszédeiket kívánták színesebbé, vonzóbbá tenni. A kötet jelentőségét emeli, hogy a benne szereplő példák nemcsak a szerzők korának irodalmából adnak mutatót, hanem eredetüket és forrásaikat tekintve, visszamutatnak a középkor és az antik világ elbeszélés és példa irodalmába. Az evangéliumi történetek, a biblia apokrif írásaiból vett részletek, a vértanúk életének epizódjai, majd a remeték sokszor anekdotákba ágyazott bölcs mondásai mellett merítettek a görög-római antik irodalomból is. Érdekes megfigyelni, hogy ezekből a forrásokból származó hősi példákat, pogány mítoszok alakjainak viselt dolgait miként építették be az egyházi köztudatba. Sok esetben az antik minták alapján írták meg a keresztény szentek történeteit. A ma már csak kutatómunkával előbányászható példákat tartalmazó kötetet Sinkó Ferenc válogatásában, előszavával és jegyzeteivel adjuk olvasóink kezébe. Reméljük, érdeklődéssel fogadják e művészileg is figyelemre méltó rövid történeteket, novellisztikus jellegű szövegeket, melyek a 17-18. században élő különböző tájszólásokban megszólaló ízes beszéddel kellemes és tanulságos szórakozást nyújtanak az olvasóknak.
Mutass kevesebbet
| ISBN: | 9630739364 |
|---|---|
| Kiadó: | Európa |
| Kiadás éve: | 1985 |
| Kiadás helye: | Budapest |
| Nyomda: | Kner |
| Borítótervezők: | Kakucsy Júlia |
| Kötés típusa: | kemény papírkötés, kiadói borítóban |
| Terjedelem: | 319 oldal |
| Nyelv: | magyar |
| Méret: | Szélesség: 12.50 cm, Magasság: 18.50 cm |
| Súly: | 0.30 kg |
| Kategória: | Irodalom / Szépirodalom / Regény, Novella, Elbeszélés / Vallás / Vallási Irodalom / Keresztény / Katolikus |
Az Ön ajánlója
Alkupontjait és hűségpontjait csak belépett felhasználóként írjuk jóvá. Csak könyvajánló esetén írjuk jóvá a jutalmakat.
Írjon ajánlót a könyvről, hogy mások is kedvet kapjanak az elolvasásához. Kérjük ne a könyv állapotáról és a kiszolgálásról írjon véleményt.
Vélemények a könyvről