
(0 vélemény)
Állapot
Készleten
Jó
Központi raktár
Táblák szélei enyhén kopottasak. Fedlapján apró folttal. Fedlap belső oldalán és a hátsó szennylapon ceruzás, színes ceruzás jelöléssel.
158
hűségpont
Hogy működik az alku?
Pekár Gyula. Ferrara - Ravenna - Firenze. Korképek. 14 melléklettel és szövegbe nyomott 86 képpel. Budapest, 1907. Lampel R. Könyvkereskedése (Wodianer F. és Fiai) Rt. 152 p. + 14 t. Odafent történt a messze Flandriában. Egy este hosszasan néztem bele a naplemenet hűvös színeibe, melyeknek fáradt tüzében feketén rajzolódtak ki a flamand templomok csúcsíves tornyai. Az éjszaki Venezia, Antwerpen vidám élete lüktetett körülöttem s mégis fáztam. Szemem egy pillanatban önkéntelen sóvár vágygyal fordult a szomorú nyugoti égről dél felé. Gondolatom tovaszállt az elszürkülő szemhatár felett, tovaszállt a földek és országok temérdek városainak tornyai felett . . . Ott azokon túl az Alpesek állanak őrt; fehér bástyáik fagyosak, de a Hesperidák forró kertjét őrzi e jeges erősség. Mert hisz mögötte, - mintha csak a Vénus istenasszony puha ölében pihenne - épp ennek a flamand Velencének az eredetije pompázik, a földi éden virul: a szerelmes Itália . . . Csudás örömmel töltött el e gondolat s melegem lett ott a hűvös estén egyszerre. Kimondhatatlan vágy szállott meg az olasz nap után, melynek sugaraiban egy nagy szerelemtől forró költemény az élet. A nap! Csuda-e, hogy az ember úgy szereti a napot? Hiszen az az élet, a szenvedély, a lelkesedés, a művészet, - minden, a mi csak édes ezen a földön . . . Akkor este úgy éreztem, hogy mi voltaképp csak azért megyünk fel a messze éjszakra, hogy onnan annál türelmetlenebbül vágyódjunk délre, csak azért hatolunk fel a germán ködbe, mert utána annál bűbájosabb Itália! Az a sóvárgó vágy fogott el ama flandriai estén, a mi mindenkor elfog, valahányszor csak éjszakon járok. És most csak annál ellenállhatatlanabbul epekedtem Olaszország után, mert hisz a Rubens flamand Velenczéje sokban annyira emlékeztetett a Tizian olasz Veneziájára. De még se volt az igazi. És, ha messze idegenben rátalálunk valakire, a ki csábítóan hasonlít kedvesünkhöz, vájjon hűtlenül hozzája csatlakozunk-e ? Vájjon nem kétszeres vágy fog-e visszavonzani bennünket a másolattól az édes eredetihez ? (Művészeti könyvtár) Festett egészvászon.
Mutass kevesebbet
| Sorozatcím: | Művészeti könyvtár |
|---|---|
| Kiadó: | Lampel R. Könyvkereskedése (Wodianer F. és Fiai) Rt. |
| Kiadás éve: | 1907 |
| Kiadás helye: | Budapest |
| Nyomda: | Franklin-Társulat nyomdája |
| Kötés típusa: | egészvászon |
| Terjedelem: | 152 oldal |
| Nyelv: | magyar |
| Méret: | Szélesség: 18.00 cm, Magasság: 25.50 cm |
| Kategória: | Művészetek / Festészet / Művészetek / Általános Művészettörténet / Művészetek / Építészet / Műemlékek / Antik Könyvek / Xx. Század |
Az Ön ajánlója
Alkupontjait és hűségpontjait csak belépett felhasználóként írjuk jóvá. Csak könyvajánló esetén írjuk jóvá a jutalmakat.
Írjon ajánlót a könyvről, hogy mások is kedvet kapjanak az elolvasásához. Kérjük ne a könyv állapotáról és a kiszolgálásról írjon véleményt.
Vélemények a könyvről