Magyar néprajz

A kiadó régóta sürgető olvasói igényt kíván kielégíteni a Magyar néprajz megjelentetésével. A harmincas években A magyarság néprajza címmel kiadott négykötetes összefoglaló mű óta - mint ismeretes - nem jelent meg kézikönyv a magyar néprajzról. A két kiváló tudós, Balassa Iván és Ortutay Gyula a néprajztudomány eddigi eredményeire támaszkodva, a szakemberek, az érdeklődő nagyközönség igényeit egyaránt szem előtt tartva ad átfogó képet a hagyományos népi kultúra valamennyi ágazatáról, a társadalmi, az anyagi és a szellemi kultúráról. A bevezető fejezetekben áttekintik a magyar néprajztudomány történetét, a magyar nép etnográfiai csoportjait. A társadalmi kultúrárról szóló részben ismertetik a régi falu társadalmát, a családtól kezdve a különböző rokonsági és társas kapcsolatokig, bemutatják a jellemző társadalmi rétegeket, a falu önigazgatási szervezetét és a különböző társas munkákat és összejöveteleket. Az anyagi kultúrán belül elsősorban a település, az építkezés, a lakás, a gazdasági és egyéb épületek táji formáit és történeti fejlődését ismerhetjük meg. Az állattartás és földművelés mellett bemutatásra kerül a vadászat, halászat, méhészet is. Külön fejezet foglalkozik a népi táplálkozással, a paraszti konyhaművészettel. Két nagy fejezet mutatja be a népviseletet és a hozzá kapcsolódó kisiparokat, illetve a népi díszítőművészet egyes ágait (faragás, szövés, fonás, kerámia, bútorművesség). A szellemi kultúra ismertetése a népzenével és a néptánccal kezdődik, majd a gazdag prózai és verses népköltészettel folytatódik. Ezt a részt a népszokások és a hitvilág bemutatása zárja. befejezésül a szerzők igyekeznek arra is feleletet adni, hogy a hagyományos paraszti kultúra egyes elemei milyen szerepet töltenek be a mai magyar kultúrában. A szerzők bemutatják a népi műveltség történeti rétegződését, s utalnak a szomszéd népekkel való kapcsolatokra. Minden fejezethez rövid bibliográfia csatlakozik, amely útbaigazítást ad azok számára, akiket egyik vagy másik kérdés közelebbről érdekel. A kötetet gazdag képanyag, 319 fekete-fehér, 65 színes fénykép és 231 rajz, térkép, kotta illusztrálja.
- Kiadó:
- Corvina Kiadó
- Kiadás éve:
- 1980
- Kiadás helye:
- Budapest
- Kiadás:
- Második kiadás
- Nyomda:
- Dürer Nyomda
- ISBN:
- 9631309460
- Kötés típusa:
- fűzött egészvászon kiadói borítóban
- Terjedelem:
- 747 oldal
- Nyelv:
- magyar
- Méret:
- Szélesség: 21.00cm, Magasság: 27.00cm
- Súly:
- 2.50kg
- Kategória:
ezetés a magyar néprajzba 9
magyar néprajztudomány történetének és mai szervezetének
áttekintése 9
, A magyar nép etnogenezise és kultúrájának helye Európában 20A magyar etnográfiai csoportok, néprajzi tájak, szigetek 27
A magyar etnográfiai csoportok, néprajzi tájak, szigetek 27
Dunántúl 29
1-elföld 34
Alföld 36
Erdély 39
L Társadalmi (szociális) kultúra 45
A kis- és nagycsalád 46
A családszervezet történetéből 46
A család szervezete 48
A had, nemzetség, rokonság 58
Műrokonság, szomszédság 61
Osztályok, rétegek a magyar faluban 65
Nemesek és urak 65
A falusi értelmiség 66
A gazdagparasztok 67
A középparasztok 68
A szegényparasztok 68
Az agrárproletárok 68
A részes munkások 70
A summások 73
A kubikosok 75
Az uradalmi cselédek 78
Kisebb csoportok, foglalkozások 81
Az iparosok 82
A vállalkozók 85
Társas munkák és összejövetelek 87
A falu önigazgatási szervei 92
Az egyházak és a vallási élet 95
Búcsú, piac, vásár ioo
II. Anyagi kultúra
Település, építkezés, házberendezés 112
A határ 112
A falu települése és a telkek rendje 124
A lakóházak és a gazdasági épületek 130
A lakóház falazata 130
A tetőszerkezet és a tetőfedés 136
A lakóházak beosztása, tűzhelye és világítása 139
Az Ön ajánlója
Vélemények a könyvről
Tanulságos, szép könyv. Örömmel tölt el ,hogy lehet egy ilyenem.
Nem gondoltam volna, hogy ilyen jó áron meg tudom venni ezt a ritkaságnak számító könyvet. Hamar megérkezett és kifogástalan állapotban kaptam kézhez.
Nagyon szép állapotú antik könyv. Mindenféleképpen megérte az árát.
Különböző tájegységek mindennapjaival, szokásaival, kultúrájával ismerkedhetünk meg. Annyira sokrétű, hogy még felsorolni is nehéz lenne, mennyi mindennel, milyen sok témakörrel foglalkozik a könyv. Építkezés, földművelés, állattenyésztés, népszokások, ételek, sütés, főzés, népmesék, dalok, mondák, stb.
Átfogó munka: Bev. a néprajzba, Társadalmi kultúra, Anyagyi kultúra, Szellemi műveltség, A magyar népi műveltség mültja és jövője. Igen sok illusztráció, szines táblák. Érdekes, hogy angolul is kiadták.